Zapewniamy
  • Klimatyzacja
  • Parking
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Internet WIFI
  • Napoje
  • Leczenie bez bólu
  • Pantomograf
  • Rentgen
  • Płatność kartami
Rejestracja on-line
Ciekawostki
  • Każdy ząb ludzki jest przytwierdzony w kości za pomocą ozębnej czyli milionów włókien, które dają możliwość nieznacznej fizjologicznej ruchliwości w zębodole.dalej 
  • Odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną paradontozę, w zdecydowanej większości przypadków można poddać standardowemu leczeniu. W tym celu raz na około pół roku przeprowadza się zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów – usuwanie kamienia nazębnego, skaling, piaskowanie i fluoryzację.dalej 
  • Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty – tak, 120 sekund!dalej 

Nić Dentystyczna: Fakty I Mity

Strona główna » Stomatolog radzi » Nić Dentystyczna: Fakty I Mity

wielkość tekstu: A | A | A

Dlaczego tak bardzo wzbraniamy się stosować nić dentystyczną? To pytanie wciąż zadają sobie dentyści, którzy przecież na bieżąco informują pacjentów o konieczności jej stosowania. Ale zwykle słyszą wymówki że nić dentystyczna niekorzystnie wpływa na istniejące wypełnienia-plomby, powoduje krwawienie z dziąseł, itd.

Głównym jednak problemem spotykanym w stomatologii dotyczącym nici dentystycznej jest umiejętność posługiwania się nią lub raczej brak tej umiejętności, do czego z resztą pacjenci się przyznają. Spróbujemy teraz obalić fakty i mity dotyczące tego zagadnienia.

Mit nr 1 - Myję zęby kilka razy dziennie, po co mam je jeszcze nitkować?
Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Pacjenci, którzy nie stosują nici dentystycznej zgłaszają się na przeglądy z charakterystycznymi ubytkami próchnicowymi zlokalizowanymi na powierzchniach stycznych zębów. Często to osoby, które poświęcają higienie jamy ustnej sporo czasu, stąd ich zdziwienie i frustracja na wieść o zlokalizowanym ubytku. Szczotkowanie zębów powyżej 3 razy na dobę może prowadzi do wtarcia powierzchni szkliwa, jednakże nie chroni nas  przed pojawianiem się nowych ognisk próchnicy.
 
Mit nr 2 - Moje zęby są ustawione zbyt ciasno, aby było jeszcze miejsce na wprowadzenie nici dentystycznej.
Każdy ząb ludzki jest przytwierdzony w kości za pomocą ozębnej czyli milionów włókien, które dają możliwość nieznacznej fizjologicznej ruchliwości w zębodole. Dzięki temu nasze zęby mogą pracować i odchylać się we wszystkich kierunkach o kilkadziesiąt mikronów, przy zachowaniu oczywiście żywotności w warunkach działających na nie sił żucia czy urazów. Brak ozębnej uniemożliwiłby prawidłowe ustawienie w łuku zębowym. Niemożliwe byłoby także korygowanie wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych. Wokół implantu natomiast nie wytwarzają się takie włókna, stąd przesunięcie implantu jest niewykonalne. Ta fizjologiczna ruchomość właśnie pozwala na wprowadzenie cienkiej nici dentystycznej pomiędzy zęby umiejscowione nawet bardzo blisko siebie, z zastrzeżeniem, że zęby mają prawidłowy kształt. Jeżeli natomiast istnieje w zębie wypełnienie które jest nieregularne (np. ostra krawędź lub powierzchnia nie jest gładka), wtedy wprowadzenie nici może skończyć się niepowodzeniem. Wina nie leży jednak po stronie nici a nieprawidłowego wypełnienia, które należy poprawić lub wymienić.
 
Mit nr 3 - Boję się, że przez nici wypadną mi plomby!
Prawidłowo wykonanej plomby nie sposób usunąć przy użyciu nici dentystycznej. Wypełnienie podczas nitkowania zębów może wylecieć tylko w przypadku gdy było ono nieszczelne bądź zbyt słabo przyklejone do tkanek zęba. Nie należy go wtedy żałować gdyż prędzej czy później ten fakt miałby miejsce a po prostu zastąpić lepszym.
 
Mit 4 - Kiedy nitkuję zęby zdarza się, że krwawią mi dziąsła :/
Fakt krwawienia dziąseł oznacza niezbyt pozytywne wieści gdyż mało prawdopodobnym jest, aby dziąsła, które mają stan zapalny same przestały krwawić. Czasem wręcz krwawienie może się nasilić. Zapalenie dziąseł wywołują najczęściej złogi pod dziąsłami bądź fakt zalegania w ich sąsiedztwie resztek tego co zjemy. Bakterie, które temu towarzyszą mają idealne warunki do namnażania się i wysyłając produkty przemiany materii powodują podrażnienie i stan zapalny. Krwawienie i bolesność dziąseł może ustąpić po znacznej poprawie warunków higienicznych jamy ustnej. Tę z kolei można osiągnąć oczyszczając kieszonkę dziąsłową, czyli bądź poprzez stosowanie właśnie nici dentystycznej bądź wykonując profesjonalne zabiegi czyszczenia w gabinecie stomatologicznym takie jak skaling.
 
Mit 5 - Pomimo używania nici dentystycznej resztki pokarmu i tak pozostają pomiędzy zębami, dlaczego?
Spory odsetek pacjentów wybierając nić dentystyczną błędnie kieruje się jej grubością. Panuje powszechna opinia mówiąca o tym, że nić im cieńsza, tym lepsza. Druga z opinii głosi, że obecność woskowej powłoki ułatwia możliwość wprowadzenia nici między zęby. Obie teorie mijają się z prawdą, gdyż cienka nić z woskową powłoką nie zapewni skutecznego oczyszczanie przestrzeni pomiędzy zębami. Powierzchnia nici musi być na tyle szorstka, aby każdy rodzaj pozostałego pożywienia (zarówno drobny jak i grubszy) wszczepiając się w nią mógł zostać usunięty. Jeśli przestrzeń pomiędzy zębami jest otwarta w postaci czarnego trójkąta powinniśmy stosować nić, która zwiększy swą objętość pod wpływem śliny. Bardzo pożądane i zalecane jest również stosowanie nici, które nasączone są fluorem bowiem fluor zapobiega demineralizacji szkliwa i stanowi swojego rodzaju impregnację po każdym potarciu stycznej zęba nicią.
 
Zdajemy sobie sprawę, że powyższe przykłady nie wyczerpują w 100% zagadnienia stosowania nici dentystycznych natomiast mamy nadzieję, że choć w części artykuł zachęci Państwa do stosowania nici po każdym posiłku.

czytano: 6599 razy

autor: dent-lux.com.pl

data dodania: 2016-05-04 12:30:22

Stomatologia estetyczna

Implantologia

Protetyka

Chirurgia

Centrum Zdrowego Uśmiechu DENT-LUX Jarosław Pardela
ul. Paderewskiego 32, 42- 400 Zawiercie

tel.: 32 670 92 82, tel. kom. 602 34 99 23
e-mail: gabinet@dent-lux.com.pl

  • g5
  • g4
  • g3
  • g2
  • g1
Piękny i zdrowy uśmiech odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, dlatego zadbaj o niego już dziś! Nowoczesna stomatologia, którą oferujemy naszym pacjentom daje praktycznie nieograniczone możliwości abyś mógł nim cieszyć się przez całe życie. Klinika stomatologiczna Dent-Lux dysponuje potencjałem technologicznym oraz wiedzą i kompetencją tylko najlepszych specjalistów – stomatologów, lekarzy i higienistek dla których stomatologia estetyczna, protetyka, implanty czy w końcu chirurgia stomatologiczna nie ma tajemnic.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna