Zapewniamy
  • Klimatyzacja
  • Parking
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Internet WIFI
  • Napoje
  • Leczenie bez bólu
  • Pantomograf
  • Rentgen
  • Płatność kartami
Rejestracja on-line
Ciekawostki
  • Każdy ząb ludzki jest przytwierdzony w kości za pomocą ozębnej czyli milionów włókien, które dają możliwość nieznacznej fizjologicznej ruchliwości w zębodole.dalej 
  • Odpowiednio wcześnie zdiagnozowaną paradontozę, w zdecydowanej większości przypadków można poddać standardowemu leczeniu. W tym celu raz na około pół roku przeprowadza się zabiegi profesjonalnego czyszczenia zębów – usuwanie kamienia nazębnego, skaling, piaskowanie i fluoryzację.dalej 
  • Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty – tak, 120 sekund!dalej 

Jak Przygotować Dziecko Do Wizyty U Dentysty

Strona główna » Stomatolog radzi » Jak Przygotować Dziecko Do Wizyty U Dentysty

wielkość tekstu: A | A | A

Rodzice, którzy szykują pierwszą wizytę dziecka u stomatologa muszą pamiętać, że jest to bardzo ważne wydarzenie. Ich pociecha będzie długo pamiętać pierwsze doświadczenia z dentystą. Nieostrożne potraktowanie dziecka przez stomatologa, zadanie mu bólu nawet niewielkiego, zawiedzenie jego zaufania to przyczyny, dla których wizyta w gabinecie dentystycznym może zacząć kojarzyć się bardzo nieprzyjemnie i wpłynąć na jego późniejsze nastawienie do leczenia.

Pierwsza nieudana wizyta u stomatologa ma bardzo istotny wpływ na późniejsze nastawienie malucha do leczenia stomatologicznego. Mechanizm, który za to odpowiada uczy dziecko funkcjonować w rzeczywistości. Polega on na tym, że dziecko kojarzy pewne wydarzenia i reaguje na bodźce. Powodują one, że jeśli coś okaże się dla dziecka nieprzyjemne i negatywne, dziecko będzie tego w przyszłości unikać. Dodatkowo mechanizm ten jest niekontrolowany regulujący zachowania automatycznie, nie uwzględniając rozwagi malucha, że czasem powinno się zrobić coś dla własnego dobra (np. wziąć lekarstwo zamiast zjeść batonika). To drugie bez wątpienia jest dla dziecka przyjemne, a to lekarstwo służy jego dobru. Badania dowodzą, że dorośli bardzo intensywnie pamiętają swoje doświadczenia z dzieciństwa dotyczące wizyt u stomatologa. Doświadczenia związane z cierpieniem w jakiejkolwiek postaci są podstawą do wykształcenia się dentofobii. Odkryto, że dzieci z fobią dentystyczną przeżyły więcej traumatycznych wizyt u stomatologa i było to we wczesnym okresie dzieciństwa. Maluch będzie bardzo długo pamiętać stomatologa, który nie poczekał, na przykład aż znieczulenie zacznie działać bądź poczuło się okłamane, w momencie, gdy żel nie smakował jak obiecał lekarz na przykład jak maliny.

Po pierwsze należy oswoić dziecko ze stomatologiem
Bardzo ważnym  jest, aby pierwsze wizyty nie były związane z stricte z samym leczeniem, a służyły wyłącznie adaptacji oraz budowały pozytywne relacje lekarza stomatologa i dziecka. Również istotne jest, aby miały one miejsce nie we wczesnym etapie życia dziecka najlepiej do trzeciego roku życia. W tym wieku bowiem maluch nie ma jeszcze raczej problemów np. z próchnicą, a wizyta będzie jedynie oswojeniem się z fotelem dentystycznym, lusterkiem i całą sytuacją.

Po drugie należy zapewnić dziecku jak najbardziej komfortowe warunki
W sytuacji, gdy dziecko poddawane jest zabiegowi u dentysty istotne jest, aby sytuacja była jak najbardziej komfortowa. Dlatego należy pamiętać m.in. o:

  • odpowiednim wyborze stomatologa. Rodzice powinni wcześniej odwiedzić dentystę i sprawdzić atmosferę przychodni, wystrój wnętrza i warunki tam panujące.
  • zadbaniu o to, by stomatolog zajął się naszą pociechą już w momencie pierwszego kontaktu z nim, aby rozmawiał z nim oraz żeby swą uwagę dziecko skupiało na życzliwej i serdecznej twarzy lekarza, a nie urządzeniach specjalistycznych. W każdej sytuacji rozmowa z małym pacjentem ale nie tylko małym i kojący głos stomatologa są dobrym dodatkiem do zabiegu.
  • zwróceniu uwagi dentyście, aby informował naszego malucha o wszystkich działaniach i wyjaśniał mu w przystępny sposób, co za chwilę nastąpi, co ma na celu zabieg i na czym on polega. Stomatolog wpływa na poziom stresu u dziecka, a zatem pozytywne emocje i serdeczne wyjaśnianie dziecku całej sytuacji pomogą uzyskać lepszą współpracę.

Z uwagi na szczególną rolę jaką ma pierwsza wizyta dziecka u stomatologa rodzice powinni zadbać o pozytywne skojarzenia z tym wydarzeniem. Bardzo dobrym pomysłem jest pochwalenie dziecka po wyjściu od dentysty. Ciekawym pomysłem jest także jakiś drobny prezent ofiarowany przez dentystę w nagrodę np. kolorowej naklejki „dzielny pacjent”, a ze strony rodziców zabranie dziecka po zabiegu np. na lody. Wyjście z gabinetu stomatologicznego nabierze wtedy zupełnie innego znaczenia i bardzo możliwe jest, że będzie się ono kojarzyć z pozytywnymi chwilami.

czytano: 4627 razy

autor: dent-lux.com.pl

data dodania: 2016-05-04 12:33:43

Stomatologia estetyczna

Implantologia

Protetyka

Chirurgia

Centrum Zdrowego Uśmiechu DENT-LUX Jarosław Pardela
ul. Paderewskiego 32, 42- 400 Zawiercie

tel.: 32 670 92 82, tel. kom. 602 34 99 23
e-mail: gabinet@dent-lux.com.pl

  • g5
  • g4
  • g3
  • g2
  • g1
Piękny i zdrowy uśmiech odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, dlatego zadbaj o niego już dziś! Nowoczesna stomatologia, którą oferujemy naszym pacjentom daje praktycznie nieograniczone możliwości abyś mógł nim cieszyć się przez całe życie. Klinika stomatologiczna Dent-Lux dysponuje potencjałem technologicznym oraz wiedzą i kompetencją tylko najlepszych specjalistów – stomatologów, lekarzy i higienistek dla których stomatologia estetyczna, protetyka, implanty czy w końcu chirurgia stomatologiczna nie ma tajemnic.
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna